♑ Koziorożec jest dziesiątym astrologicznym znakiem zodiaku. Przypisywany jest osobom urodzonym między 22 grudnia i 20 stycznia.

Mitologia

W starogreckiej mitologii Koziorożec był utożsamiany z kozą Amaltheą, która wykarmiła mlekiem (a spotyka się też wariant, że ambrozją) młodego Zeusa na wyspie Krecie. W dowód wdzięczności Zeus zamienił swoją karmicielkę w gwiazdozbiór Koziorożca.

Według innej wersji, mitologicznym odpowiednikiem Koziorożca jest starogrecki bógAnioły – istoty z Biblii. lasów i łowów Pan, towarzysz Dionizosa, urodzony z koźlimi nogami, brodą i rogami. Pan pomagał bogom w bitwach (zwłaszcza pomógł Zeusowi w walce z tytanami), sprowadzając „paniczny” strach na wrogów. Za pomoc bogom został zamieniony w gwiazdozbiór.

Jeden z mitów opowiada o tym, jak to Pan ledwie nie stał się ofiarą ziejącego ogniem Tyfona. Prześladowany przez Tyfona Pan upadł w wody Nilu i wówczas dolna część jego tułowia przekształciła się rybi ogon.

Symbole

Obok standardowego wizerunku Koziorożca w postaci kozy/kozła, innym rozpowszechnionym obrazem tego znaku jest ryba-koza, czyli koza z rybim ogonem.

Charakter Koziorożca

Czy zdarzyło się Wam spotykać ludzi, którzy na pozór wyglądali na skromnych i ustępliwych, jednak w razie potrzeby demonstrowali swój twardy charakter i niezłomną wolę? Najpewniej był to Koziorożec. Właśnie ten znak zodiaku nadaje ludziom niezwykły upór w dążeniu do celu. Jednak jest to upór nie wojownika, ale dyplomaty.

koziorozecCharakter Koziorożca odbija się na jego wyglądzie zewnętrznym oraz stylu życia. Nic dziwnego, że Koziorożec sprawia wrażenie miękkiego i łagodnego, przecież on rzeczywiście z nikim nie zamierza walczyć ani pośpiesznie wyrywać się do przodu, rozpychając się łokciami. Nigdy! Zamiast tego będzie on planowo posuwał się w zamierzonym kierunku, a w długiej drodze do celu czas będzie jego sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Podczas gdy koledzy Koziorożca tracą siły w walce, ten spokojnie i uparcie idzie do przodu, i w rezultacie może pozostawić daleko w tyle swoich niecierpliwych konkurentów.

Te cechy – spokój i wiara w siebie – są dla Koziorożca znamienne praktycznie w każdym przypadku. Stara się trzymać z dala od konfliktów i sporów, jednak kiedy to się nie udaje, zdolny jest zachować zimną krew i nawet stać się arbitrem.

Praktycznej i konserwatywnej naturze Koziorożca obce są nieprzemyślane decyzje i zbędne ryzyko. W każdym przypadku stara się znaleźć wszystkie „za” i „przeciw”, przez co unika błędów. Mimo to, nie można nazwać Koziorożca niezdecydowanym. Jest on w stanie podjąć konkretną decyzję i wziąć za nią odpowiedzialność.

Drugą stroną charakteru Koziorożca jest jego ogromny upór. Duma i poczucie własnej wartości często przeszkadzają mu w przyznaniu się do porażki zarówno w dyskusji, jak i w interesach.

Koziorożców uważa się za natury ambitne i tak przeważnie jest w rzeczywistości. Są oni przekonani, że życie, to nie tylko ruch do przodu ale i w górę. Wyobrażając sobie przyszłość, widzą siebie zawsze stojących o jeden stopień wyżej, niż obecnie.

W każdej sferze życia – w pracy, w finansach, w miłości – Koziorożec potrafi stawiać przed sobą szlachetne cele i dążyć do nich. Jest bardzo pracowity, umie koncentrować się i jest zdolny do żmudnej pracy. Ponadto doskonale sprawdza się zarówno w roli przełożonego, jak i podwładnego. Nic dziwnego, że wszystkie te cechy pomagają mu zwykle osiągnąć cele, do których z uporem dąży.

Żywiołem Koziorożca jest Ziemia, która odpowiada za to, aby mocno stał na nogach, a jego planeta Saturn skłania go do traktowania wszystkiego bardzo poważnie i odpowiedzialnie.

HoroskopRyby – Horoskop I Cechy Charakteru. Koziorożca na 2016 rok

Dla Koziorożca obecny rok zapowiada się bardzo udanie! Będzie kontynuacja pozytywnych tendencji roku minionego oraz nowe sukcesy: gwiazdy wchodzą w tym roku w pełny rezonans ze spokojnym i upartym charakterem tego znaku Zodiaku.

Koziorożec dozna w 2016 roku niezwykłego wzrostu i przypływu sił, co pomoże mu łatwo zrealizować postawione cele. Energii wystarczy mu nie tylko na ważne zadania, ale też na przyjemne drobiazgi, hobby, podróże, rozrywki – słowem na wszystko, czego zechce. Jedynie wrodzony rozsądek nie pozwoli Koziorożcowi nadmiernie zajmować się błahostkami.

Najważniejsze, co podarują mu gwiazdy w 2016 roku, to wewnętrzna harmonia i pozytywny nastrój, wzbogacenie relacji z ukochaną osobą oraz powiew świeżości w jego życiu. Koziorożcowi można tylko pozazdrościć: to wspaniałe, jasne i radosne uczucie, które zwykle powstaje w noworoczną noc, w jego duszy będzie panować praktycznie przez cały rok.

Horoskop dziecięcyRyby – Horoskop I Cechy Charakteru.

Dzieci-Koziorożce są zwykle poważne, posłuszne i grzeczne. Nie przynoszą rodzicom nieprzyjemnych niespodzianek, odpowiedzialnie traktują naukę i obowiązki domowe, i w ogóle robią wrażenie osób bardzo dojrzałych. Aby porozumieć się z takim dzieckiem, trzeba traktować go na równi ze sobą. Wiele młodych Koziorożców nie znosi nawet zdrabniania własnego imienia, nie mówiąc o innych infantylnych manierach dorosłych.

Młode Koziorożce nie są zbyt towarzyskie, rzadko gromadzą wokół siebie większe towarzystwo i zwykle posiadają tylko jednego-dwóch bliskich kolegów. Przeważnie łatwo przychodzi im nauka, większość urodzonych pod tym znakiem dzieci wykazuje zainteresowanie naukami ścisłymi, chociaż i w dyscyplinach humanistycznych też potrafią odnosić wielkie sukcesy.

Koziorożce, to bardzo domatorskie dzieci. Chętnie spędzają czas z rodzicami, lubią uroczystości rodzinne, cieszą się z możliwości pomocy bliskim. Pewien upór jest właściwy Koziorożcom od dzieciństwa i z wiekiem tylko się nasila. Trudno jest odwieść go od jakiegoś zamiaru: on doskonale wie, czego chce i będzie to realizował nawet wbrew okolicznościom i życzeniom innych.

Nawyki, którym Koziorożce będą wierne przez całe życie, formują się już w dzieciństwie. Jeśli rodzice chcą, aby były one pożyteczne, muszą sami dawać dobry przykład; to jedyny sposób, aby uzyskać wpływ na dorastającego Koziorożca.

Należy zwracać baczną uwagę na zdrowie Koziorożca, który w dzieciństwie bywa bardzo chorowitym dzieckiem. Właściwe odżywianie i zdrowy tryb życia pomogą takim dzieciom uniknąć wielu chorób, jednak przestrzegać tych reguł muszą wszyscy członkowie rodziny, w przeciwnym razie młody Koziorożec poczuje się niesłusznie dyskryminowanym.

Sławne osoby spod znaku Koziorożca

NostradamusProroctwa i przepowiednie na 2015., Izaak Newton, Jack London, Gerard Depardieu, Kevin Costner, Elvis PresleyGwiazdy show-biznesu i Obcy., Al CaponeDuchy Alcatraz., Paul Cézanne, Marlene Dietrich, Joanna d’Arc, Stanisław Wyspiański, Mao Zedong, Martin Luther King, Nicolas Cage, Adam Mickiewicz, Weronika Rosati, Joanna Brodzik, Denzel Washington, Michael Schumacher i wiele innych. (S)

No votes yet.
Please wait…