Czy zdarzyło się wam podczas snu doznać typowego paraliżu ciała? Nie mogliście nic powiedzieć ani poruszyć jakąkolwiek częścią ciała a świadomość podpowiadała, że to dzieje się naprawdę?
To nic przyjemnego doświadczyć takiego stanu, niektórzy przeżywają to doświadczenie bardzo dramatycznie, może u nich wystąpić efekt psychozy i paniczny strach oraz uczucie jakby duszenia klatki piersiowej.

Paraliż sennyZjawisku temu towarzyszą zazwyczaj bardzo nieprzyjemne doznania, takie jak wrażenie ogłuszającego dudnienia lub dzwonienia w uszach, bezwładnego spadania, wykręcania ciała, przygniecenia kończyn. Prawie zawsze towarzyszy mu przyśpieszony rytm serca oraz uczucie strachu. Podczas paraliżu możliwe jest również występowanie różnego rodzaju halucynacji, zarówno wzrokowych jak i dotykowych.

Naukowcy zwalają całą winę na stres lub nadużywanie środków wyskokowych. Fachowa nazwa tego stanu to Katapleksja (zaburzenie neurologiczne, będące nagłą, krótkotrwałą i odwracalną utratą napięcia mięśniowego).

Natomiast w wierzeniach ludowych za taki stan odpowiadał DemonCzym są demony ?. lub nocna Zmora.
W przekazach ludowych mara to demon, diabeł, duchA na cmentarzu niespokojnie…. człowieka zmarłego nagłą śmiercią, np. samobójcy. Zgodnie z ludową wiedzą, marą zostawała też po śmierci czarownica, wiedźma czy zatwardziały grzesznik.

Wiele osób, które doświadczyły paraliżu sennego ze zmorą w tle opisuje ją, jako ciemną i mroczną nasiąkniętą złem istotę, niekiedy ukazuje się pod postacią starej kobiety.
Pojawia się nieoczekiwanie koło naszego łóżka lub siedzi na samym jego rogu by nagle na nas naskoczyć. Chce nam się krzyczeć, wołać o pomoc, lecz jesteśmy bezsilni, wówczas należy silnie pomyśleć o Bogu i zacząć się modlić to powinno odstraszyć zmorę.

Przytoczę typowe nawiedzenie zmory – cytat pochodzi z forum.

Zeszłej nocy o godzinie około 1: 30 rano, gdy byłam pogrążona we śnie – coś zaczęło mnie silnie dusić za szyje. Spałam na boczku. Duszenie było strasznie silne tak, że nie mogłam oddychać, jednocześnie coś napierało na Mój górny boczek (tzn. ten, na który nie leżałam) i kopało mnie jakby, szarpało mocno.
Miałam wrażenie ze zmora nocna to młoda smukła dziewczyna o ciemnych włosach i bardzo rozgniewanej aczkolwiek ładnej twarzy. Była okropnie wściekła na mnie i czułam we śnie jej negatywny przekaz, jakby desperacje, złość, żal… Nie znam tej osoby, jej twarz z nikim mi sie nie kojarzy. Miałam wrażenie ze jestem przeklinana przez nią, jakby jej wściekłość, ze jestem blondynką, a ona brunetką… Nie rozumiałam tego.

Kolejny przykład.

U mnie zaczęło się to ok 01: 00 w nocy, to było jak sen na jawie (świadomy, lecz bez żadnej kontroli nad ciałem) na początku ktoś lub coś powolutku ściąga ze mnie kołdrę, poczułem mrowienie od stóp, które powoli przesuwało się w kierunku klatki piersiowej potem jakby trudno to nazwać coś uciska klatkę piersiową nie możesz się ruszyć ogarnia cię panika i strach a to nadal uciska brak ci oddechu, dusisz się próbujesz podnieść rękę, lecz ona nie reaguje próbujesz się podnieść zrobić cokolwiek, lecz to nie przynosi pożądanego efektu a to nadal dusi.

W dawnych wierzeniach ludowych najprostszym i najskuteczniejszym sposobem obłaskawienia i pozbycia się demonicznego intruza było wypowiedzenie stosownej formułki. Kiedy tylko zmora usadowiła się na piersi, trzeba było powiedzieć: „Przyjdź rano, dam ci chleba z masłem.” Wówczas znikała. Po zapłatę przychodziła (w postaci sąsiadki lub sąsiada) zazwyczaj o poranku, a potem odchodziła z pajdą chleba i już nigdy nie wracała.
Więc bacznie obserwujcie swoje sny, pamiętajcie o magicznym haśle i wypatrujcie, kto się czai za drzwiami o poranku. Bo cieniści ludzieLudzie cienia – Cieniści Czyli Mroczne Istoty. mogą brać w tym udział.

No votes yet.
Please wait…